Vybíráme kočárek pro prcka. Na co si dát pozor?

Vybíráme kočárek pro prcka. Na co si dát pozor?Čekání na příchod nového člena rodiny je doprovázen velkými přípravami. Budoucí maminky svědomitě chystají výbavičku, od drobností po větší věci. Kočárek je asi tou nejdražší položkou, kterou pro miminko potřebujeme. Proto je na místě jeho výběr zvážit ze všech stran.

Naše očekávání a priority

Před pár lety byl výběr určitě jednodušší, kočárků bylo jen pár druhů a při troše štěstí jste si mohli vybrat barvu. Dnes je ale situace zcela jiná, trh je zaplaven a zákazník má problém orientovat se mezi značkami, které jsou na různých cenových a zejména kvalitativních úrovních. Před výběrem je dobré ujasnit si naše priority, neboť i přes nesčetné možnosti budete muset přistoupit ke kompromisům

Velikost vaničky

Současné hluboké kočárky a jejich kombinace mají mnohem menší rozměry vaniček, jak tomu bylo v minulosti. Vyplatí se proto promyslet si, jak dlouho budete hluboký kočárek potřebovat. Platí zásada, že při dětech narozených v letních měsících je dobré pořídit si co největší vaničku. V zimě totiž dítě ještě bude v kočárku spát a je nutné, aby se tam vešlo spolu s fusakem, který zabírá také dost místa. Většina hlubokých vaniček má vnitřní rozměr mezi 70 a 80 cm. Nevěřte ale informacím o rozměrech uváděných prodejcem a kočárek si sami přeměřte.

Rozměr kočárku a jeho skladnost

Je dobré si ujasnit, kde budete kočárek skladovat, v jakých kufrech aut a jak často jej budete přepravovat. V prodejně kočárků vám umožní vyzkoušet si vložit kočárek do kufru vašeho auta. Využijte této možnosti, abyste zjistili, jestli se vám tam kočárek vejde, kolik místa vám v kufru ještě zbývá a jaké náročné je kočárek složit a rozložit. Pokud plánujete cestovat často, vyplatí se vám vybírat z těch, které se snadněji skládají.

Pokud bydlíte v bytovém domě s výtahem, přeměřte si jeho rozměry, abyste věděli, zda vám tam kočárek bez problémů vejde. Problém může být v šířce iv délce kočárku.

Pokud máte malý byt a kočárek plánujete nechávat např. na chodbě, poohlédněte se po modelech se sklápěcí rukojetí – přidá vám to pár centimetrů životního prostoru.

Pokud jste velmi nízká, či naopak vysoká, pozornost při výběru kočárku věnujte i jeho výšce. Nastavitelná úroveň rukojeti váš problém vyřeší.

S tématem také souvisí: Jak se žije s dětským kočárkem?


Kombinace nebo hluboký?

Velké oblibě se těší kočárky kombinovatelné. V praxi to znamená, že na jeden podvozek víte umístit hlubokou vaničku, sportovní kočárek a autosedačku, tzv. vajíčko. Takový kočárek umíte používat i do 2 – 3 let dítěte.

Nevýhodou kombinovaných kočárků bývá jejich váha a často i neobratnost, kterou pocítíte při využívání kočárku větším, už chodícím dítětem.
Kombinované kočárky mají menší vaničky v porovnání se samostatným hlubokým kočárkem. Při koupi kombinace je výhodou nižší cena v porovnání s cenou dvou samostatných kočárků.
Tříkolka versus čtyřkolka

Koupě tříkolového zda čtyřkolového kočárku není jen věcí vkusu, ale největší rozdíl je v jeho jízdních vlastnostech. Tříkolky jsou širší, aby byly stabilnější – jsou tedy i méně skladné a můžete mít problém při přechodu některými dveřmi, zda při vstupu do výtahu. Manipulace a manévrování s těmito kočárky je ale mnohem jednodušší. Díky přednímu otočnému kolečku zvládnete slalom v obchodě mezi regály na výbornou. Přední otočná kolečko vám ale ztíží jízdu přes obrubníky, sníh, písek as takovým kočárkem se nedá couvat. Tehdy je třeba kolečko zaaretovat, co trochu pomůže.

Klasický čtyřkolový podvozek s pevnými kolečky má největší nevýhodu ve špatné manipulaci. Abyste totiž kočárek otočili, je nutné jej navážit na zadní kolečka. Výhodou jsou ale jeho velká kolečka, které bez problémů projdou náročným terénem, ​​jako je bláto, polní cesty či sníh.

Kompromisním řešením při výběru může být čtyřkolový kočárek s předními otočnými kolečky, který skloubí výhody obou druhů.
Jaké kolečka jsou lepší?

Na trhu se prodávají kolečka z různých směsí plastů a kolečka nafukovací. Jízdní vlastnosti mají určitě lepší kolečka nafukovací. Jsou jednak větší, lépe tlumí nárazy a přiléhají k cestě větší plochou. Jejich nevýhodou však bývá defekt, který zaručeně dostanete v té nejnevhodnější chvíli. Pokud se rozhodnete pro kolečka plastové, doporučujeme pro jízdu mimo města volit ty s co největším průměrem.
Na co ještě myslet

Každý kočárek má jinou dodací dobu. Začněte proto s výběrem v předstihu. U některých modelů a barvách může být čekací doba i 10 týdnů. Pokud patříte k pověrčivým párům a kočárek nechcete mít doma před narozením miminka, zeptejte se na možnost uskladnění kočárku v prodejně.

Pokud plánujete chodit s kočárkem na nákupy, vybírejte ty s velkým úložným prostorem.

Každé mamince vyhovuje něco jiného. Doporučujeme, abyste si oběhli několik prodejen osobně. Nebojte se kočárek pořádně přezkoušet, i ze zátěží alespoň 12 kg. Pokud se rozhodnete pro konkrétní typ a značku, tak se zkuste poohlédnout po internetových obchodech, možná narazíte na lepší cenu.

Přejeme vám, abyste vybrali podle vašich představ a abyste se z kočárku těšili po celou dobu jeho užívání.